Top

Yumurtalıkların uyarılması işlemi

Yumurtalıkların uyarılması tüp bebek tedavisinin aşamalarından sadece birisidir. Yumurtalıkların uyarılması (diğer adıyla ovülasyon indüksiyonu), anne adayının yumurtalıklarının (overler) uyarılması işlemidir.

Adetin 2-3. günü başlangıç ultrasonografisi yapılıp, kan estradiol düzeyine bakıldıktan sonra yumurtalıkları uyarıcı iğnelere başlanır. Kadınlar, doğal aylarında, her ay bir yumurta geliştirip yumurtlarlar.

Yumurtalıkların uyarılması sonrasında ne kadar fazla yumurta toplanırsa başarı şansı da o denli yüksek olmaktadır. Çünkü toplanan yumurta sayısının fazlalığı, elde edilen kaliteli embriyo sayısını artıracaktır.

Böylece hem taze transfer için en kaliteli embriyonun seçilmesi hem de ileride kullanabilmek için dondurulmuş embriyo elde edilme ihtimali artacaktır.

Tüm bunların sayesinde tek bir yumurtalık uyarımı ile yıllar içerisinde tüp bebek tedavisi sonrası birden fazla gebelik ve doğum elde edilme ihtimali de yükselir.

  • 25.09.2021
  • 1497

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.