Top

Yumurta Neden Döllenmez - Döllenme Neden Olmaz

Tüp bebek tedavisinde döllenme oranlarının düşük olmasının ya da hiç döllenme olmamasının temel nedeni, sperme bağlı faktörler ile yumurtanın son olgunlaşma ve döllenmesini sağlayan aktivasyonun olmamasıdır.

Mikroenjeksiyon sonrasında döllenme gerçekleşmeyen hastaların büyük çoğunluğunda ya sperm parametrelerinde büyük sorunlar vardır ya da toplanan yumurta sayısı oldukça azdır.

Öncelikle yumurtanın döllenebilmesi için yumurta içine enjekte edilen spermden salgılanan faktörler ile yumurta içi kalsiyum seviyelerinin yükselmesi ve yumurtanın döllenme için aktive olması gerekir. Bu basamakta sorun yaşanması halinde sıklıkla döllenme problemleri ortaya çıkmaktadır. Fakat, 3’ten az olgun yumurta elde edilmesi durumunda da döllenme ile ilgili sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Bunların yanı sıra, bazı hastalarda sperm değerlendirmesi normal ve yumurtalık rezervi de iyi olduğu halde (Toplanan olgun yumurta sayısı 6 ve daha fazla olan hastalar) döllenme başarısızlığı görülebilmektedir.

  • 27.04.2022
  • 1688

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.