Top

Yumurta Dondurma Nedir Neden Yapılır

Kadın üreme hücrelerine yumurta adı verilir. Her kız çocuğu, yumurtalığındaki yumurta hücreleri ile doğar. Yaşamı boyunca sadece bu doğuştan var olan yumurta hücrelerini kullanabilir ve yaşamın hiçbir döneminde, hiçbir kadının ne kendiliğinden ne de ilaçla yeni yumurta yapma şansı bulunmaz. Ayrıca, kadının yaşı ilerledikçe yumurtalıklarında kalan yumurta sayısı yani yumurtalık rezervi git gide azalır.

Yumurta dondurma işlemi, kadın üreme hücresi olan yumurtaların toplanıp dondurularak gelecekte kullanılması için saklanmasına olanak tanıyan bir yöntemdir. Bu amaçla, yumurtalık uyarımı yapılması sonrasında elde edilen olgun yumurtalar “vitrifikasyon tekniği” ile dondurularak saklanır. Yumurta dondurma işlemi, âdetten itibaren yaklaşık 2 hafta kadar süren bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilir.

Hangi durumlarda yumurta dondurma işlemi yapılır?

  • Aile öyküsünde erken menopoza girilmesi gibi genetik bir yatkınlık varsa,
  • Tanısı konmuş olan bazı kanser türü hastalıklar nedeniyle kemoterapi ya da radyoterapi gibi tedaviler planlanıyor ise,
  • Yumurtalıkları ilgilendiren kist operasyonu ya da yumurtalık dokusunun alınmasını gerektirebilecek bir operasyon yapılması planlanıyor ise,
  • Yakın zamanda gebelik ya da evlilik planı olmayan ama yumurtalıklardaki yumurta sayısında azalma olması gibi durumlarda, doğurganlığın korunması açısından yumurta dondurma işlemi yapılabilir.
  • 17.03.2022
  • 1452

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.