Top

Varikosel nedir

Varikosel, erkeklerde testisleri (yumurtalıkları) koruyan gevşek cilt torbası olan erbezi torbalarında, yani diğer adıyla skrotumda yer alan toplardamarların şişerek genişlemesi ve büyümesi durumunun tıbbi adıdır. Vakalar genellikle sol testiste görülür. Sol taraftaki toplardamarlar daha uzundur ve içindeki kanın döküldüğü ana damara dik açıyla bağlandığından kan tam olarak boşalamaz. Bazen çift taraflı nadiren de sadece sağ tarafta ortaya çıkabilir. Hafif düzeylerinde hiçbir bulgu vermezken yıllar içerisinde ilerleyerek sperm yapım ve hareket bozukluğuna neden olabilir.

Varikoseller, ilerlemiş olgularda düşük sperm üretiminin ve sperm kalitesinin infertiliteye yani kısırlığa neden olabilecek miktarlara azalmasının arkasında yatan yaygın bir nedendir. Bununla birlikte, tüm varikosel vakalarında sperm üretimi etkilenmez. Varikosel kısırlığın yanı sıra testislerin normal olarak gelişmemesine veya büzülmesine de neden olabilir.

Sperm testi bozuk olan erkeklerin yüzde 25`inde ve normal sperm parametrelerine sahip erkeklerin ise yüzde 12`sinde varikosel tespit edilmiştir. Ayrıca kısırlık şikayeti ile başvuran erkeklerin yüzde 35 ila 40`ında varikosel mevcuttur. Ancak unutulmamalıdır ki, çocuğu olan sağlıklı erkeklerin de önemli bir kısmında tesadüfen varikosel saptanabilir.

  • 01.03.2021
  • 803

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.