Top

Varikosel Ameliyatı Kimlere Yapılır

Günümüzde sadece klinik varikoselin, yani gözle görülen veya elle hissedilen varikoselin üreme açısından önemi olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle, sadece klinik varikosel ve sperm analizinde düşük değerler saptandığında varikosel cerrahisi önerilmektedir.

Klinik varikosellerin, özellikle kronik kasık ağrısı veya baskı hissi ile beraber olanların ve adolesan çağda (Ergenlik) görülenlerin cerrahi yöntemle tedavi edilmeleri konusunda görüş birliği vardır.

Azospermi (menide sperm olmama) veya şiddetli sperm sayı azalması olgularında, klinik varikosel varlığında cerrahi önerilmektedir.

Fiziki muayenede tespit edilememiş, ancak radyolojik yöntemlerle tanı konulmuş varikosele (Subklinik varikosel) veya sperm normal olan olgularda saptanan varikoselin cerrahi olarak düzeltilmesi önerilmemektedir.

Ameliyat sonrası tekrarlayan varikosellerde ise hastanın yakınması olmadığı sürece ikinci bir cerrahi girişime gerek yoktur. Varikosel cerrahisinden 6 ay sonra yapılacak sperm analizi, gerçekleştirilmiş cerrahinin yararı açısından bilgilendirici olacaktır.

  • 03.07.2021
  • 7308

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.