Top

Vajinismus Hastaları Hamile Kalabilir mi

Vajinismus, toplumda oldukça yaygın olarak görülen kadın psikoseksüel sorunlarından biridir. Toplumumuzda bu hastalığının görülme sıklığı tam olarak bilinmemekle birlikte yüzde 10 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Vajinismus nedir?

Vajina, kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği organdır. Bu organ cinsel ilişki ve doğum esnasında esneme özelliğine sahiptir. Vajinismus ise vajina kanalının cinsel ilişkinin zorlu ya da imkansız hale gelmesine sebep olacak şekilde istemsiz kasılmaları şeklinde tanımlanabilir.

Vajinismus sorunu olan bir kadın hamile kalabilir mi?


Vajinismus kadının hamile kalmasını engellemez. Vajinismus nedeniyle ilişkiye giremeyen hastalar, vajinismus tedavisi olmadılar ya da tedaviden olumlu bir sonuç alamadılar ise aşılama ya da tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olabilirler. Fakat bu sorun, tüp bebek süreci dahil olmak üzere hamilelik döneminde yapılması gereken jinekolojik muayeneleri ve doğumu olumsuz etkiler. Anne ve bebeğinin sağlığı için özellikle gebelik durumunda vajinismus mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

Vajinismus neden olur?

Kadının cinsel ilişkiye girme isteği duyduğu halde istemsizce kasılmasının pek çok nedeni olmakla beraber vajinismus yaşanmasının en sık görülen nedeni, cinsellikle ilgili yanlış ve sağlıksız bilgilerin bilinçaltına yerleşmiş olmasıdır.

Vajinismus tedavisi dilebilir mi?

Kadınlarda görülen vajinismus tedavi edilebilen bir hastalıktır. Uzman hekim tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu hastalığın fiziksel veya psikolojik nedenleri belirlenir ve doğru tedavi planı uygulanır. Vajinismus için bilen en etkili ve kısa sürede geri dönüş sağlayan tedavi seçeneği ise cinsel terapidir.

  • 16.08.2023
  • 522

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.