Top

Tüp Bebek Tedavisine Karar Verildiyse İlk Görüşme Önemli

Günümüz ileri teknolojilerinin tıbbın hizmetine sunduğu yeni yöntemler, doğru ve etkili tedavilerle bir araya gelerek her geçen gün daha fazla insanın evlat sahibi olmasına imkân veriyor.

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerin tedaviyi üstlenen hekimleriyle ilk görüşmeleri ise ayrı bir önem kazanıyor. Bunun nedeni ise ilk görüşmenin, infertilitenin (kısırlık) sebeplerinin anlatıldığı ve tanı için yapılacak testler konusunda hastaya bilgilerin verildiği, tedavinin en önemli basamaklarından biri olması.

Bu ilk muayenede erkeğin de mutlaka bulunması gerekiyor. Kliniğe gelirken, varsa o zamana kadar yapılmış olan tüm tetkiklerin, rahim filmi, önceden geçirilmiş operasyonlar ya da önceki infertilite tedavilerine ait raporların da beraberinde getirilmesi isteniyor. Ayrıca, çiftlerde kalp hastalığı, diyabet, tiroid gibi farklı bir sorunun varlığı durumunda bunlarla ilgili rapor ve bilgilerin de doktora verilmesi önem kazanıyor. İlk muayene için kadının adetin belli bir gününde olma zorunluluğu bulunmuyor. Ayrıntılı jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapılmasının ardından son 1 yıl içinde (eğer yapılmamışsa) Smear testi alınıyor ve gerekli görülürse ek testler de istenebiliyor.

Doktorun yine gerekli gördüğü durumlarda genetik uzmanı, ürolog, embriyolog, psikolog, beslenme ve metabolizma uzmanı ile görüşmeler planlanarak hastanın genel durumu bir ekip halinde değerlendiriliyor. Burada hedef, öncelikle kısırlık nedenini ortaya koyarak hasta için uygun olan tedavi şeklini seçilmesi ve uygun zamanda, uygun teknikle tedaviyi uygulamak oluyor.

  • 06.01.2021
  • 755

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.