Top

Tüp Bebek Tedavisinde Rahim Çizilmesi Nedir

Tüp bebek tedavisinde embriyonun rahme daha kolay yerleşmesi için uygulanan bir işlem olan rahim çizilmesi, rahim içi dokusunun gebelik için daha uygun hale getirilmesini sağlıyor.

Normal yaşamımızda, vücudumuzun herhangi bir yerinde yaralanma olduğu zaman büyütücü, iyileştirici ve onarıcı faktörler o bölgeye toplanarak taze gelişen doku ile tamir süreci tamamlanır.

Rahim çiziği uygulamasında da bu pozitif etki ile endometrium olarak adlandırılan rahmin iç duvarında embriyo tutunma şansının arttırılması hedeflenir.

Rahim çiziği (Endometrial çizik) esasen ilk tüp bebek denemesinde tercih edilmez. Bu yöntem daha önceden tüp bebek tedavisi almış ancak özellikle rahim iç duvarının yeterince kalınlaşmaması sebebiyle embriyonun tutunamadığı hastalarda kullanılmaktadır.

Bu yöntemde özel bir tıbbi alet yardımıyla (histereskopiyle) rahim ağzında rahim içine girilerek minimal çizikler atılır. İşlem, acısız ve oldukça basit bir yöntemdir.

  • 09.07.2023
  • 552

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.