Top

Tüp Bebek Tedavisinde Ne Gibi Riskler Vardır

Tüp bebek tedavisi sırasında veya sonrasında nadiren bazı komplikasyonlar görülür. Bunlar, yumurta toplama işlemi sonrasında kanama, enfeksiyon, mesane ve damar yaralanmaları şeklinde olabilir. Ancak tecrübeli ellerde bu komplikasyonların yaşanma ihtimali çok düşüktür.

Transfer aşamasında birden fazla embriyonun transfer edilmesi çoğul gebelik riskini artırabilir. 2010 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre; günümüzde 35 yaşa kadar olan tüm birinci ve ikinci uygulamada tek embriyo, üçüncü ve sonraki uygulamalarda iki embriyo, 35 yaş ve üzerindeki tüm uygulamalarda ise en fazla iki embriyo transfer edilmesine imkân tanınmıştır.

Tedavi sırasında yumurtalıkları uyarmak için kullanılan ilaçlar ender de olsa yumurtalıkların aşırı uyarılmasıyla yumurtalık hiperstimülasyon sendromuna (OHSS) neden olabilir.

Yapılan bazı araştırmalar, tüp bebek yöntemiyle elde edilen gebeliklerde erken doğum riskinin daha yüksek olabileceğini göstermektedir.

  • 25.06.2024
  • 60

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.