Top

Polikistik over sendromu nedir

Polikistik Over Sendromu (PCOS) kadınlarda en sık görülen hormonal bozukluktur. Ülkemizde de yaygın olarak görülen bu hastalık, üreme dönemindeki yaklaşık her 10 kadından 1’inde karşımıza çıkar. PCOS, adet görememe ya da uzun aralıklarla adet görme gibi düzensizliklerle kendini belli eder. Hormonal bozuklukların yol açtığı PCOS, yumurtalıkların androjenleri fazla salgılamasıyla meydana gelir. Bu durum kadınlarda kısırlık, tüylenme, sivilcelenme gibi sonuçlara yol açabilmektedir. İsminde “kistik” kelimesi geçse de esasında bu yanlış bir isimlendirmeden kaynaklanmaktadır.

Tanı

Polikistik over sendromundan şüphelenilen durumlarda öncelikle hastanın öyküsü alınarak hekim tarafından klinik değerlendirme yapılır. PCOS için genellikle hormon testleri istenir. Kandaki androjen hormonlarının seviyesi ile FSH ve LH adlı hormonların seviyelerinin tespiti PCOS tanısı konmasında oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra ultrasonografiyle yumurtalıkların polikistik yapısının gösterilmesi de tanı koydurucudur.

  • 26.01.2021
  • 1050

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.