Top

PGT Yönetimi Nedir

Genetik bilimindeki ilerlemelerle birlikte özellikle son yıllarda sağlıklı bebeklerin dünyaya gelebilmesi için önemli adımlar atıldı. Bunların başında da Preimplantasyon Genetik Tanı ve Tarama (PGT) yöntemleri geliyor. PGT yöntemiyle anne ya da babada hamile kalmayı engelleyen bir sorun ya da sakat doğumlara neden olabilecek bir risk varsa genetik inceleme yapılarak sağlıklı bebekler dünyaya gelmesi sağlanabiliyor.

Tüp bebek sürecinde sperm ve yumurta birleştirilerek embriyolar elde edildikten sonra gelişim sürecinin 3. ya da 5. gününde embriyonun dış zarı lazerle açılarak 1 ya da daha fazla hücre incelenmek için alınıyor. Deneyimli kişiler ve gelişmiş teknoloji yardımıyla yapıldığında bu işlemin embriyoya hiçbir zararı olmuyor.

Elde edilen embriyolardan hücre alındıktan sonra PGT yöntemi sayesinde embriyonun kromozom kuruluş haritası çıkartılıyor, anne ve babadaki olası hastalıklar taranıyor. Bu sayede genetik olarak normal yapıya sahip olan embriyoları seçme şansı sağlanabildiği için anne rahmine de sağlıklı embriyolar yerleştirilebiliyor.

Tüp bebek tedavisinde son yıllarda yaşanan en önemli gelişmelerden biri olan Preimplantasyon Genetik Tarama ve Tanı yöntemi ile genel kromozom dizilişinin incelenmesinin yanı sıra tek gen hastalıkları da saptanabiliyor. Bu hastalıkları genetik olarak taşıyan çiftlerde infertilite sorunu olmasa bile PGT ile sağlıklı ya da taşıyıcı embriyolar seçilebiliyor. Böylelikle hasta embriyolar elenerek çiftin hasta bebeğinin olmasının önüne geçiliyor. Ayrıca bölgemizde sık görülen akdeniz anemisi, orak hücreli anemi, SMA, çeşitli metabolik hastalıklar gibi birçok tek gen hastalığında karşı da önlem alınmış oluyor.

  • 18.07.2019
  • 1276

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.