Top

Over Doku Dondurma ile Kanser Sonrasında Anne Olabilme Şansı

Over doku dondurma (yumurta dokusunun dondurulması) işlemi, her türlü kanser hastalığının radyoterapi veya kemoterapi ile tedavisinden önce ya da cerrahi yöntemlerle hastanın her iki yumurtalığının alınmasını gerektiren durumlarda anne adayının üreme yeteneğinin korunmasını amaçlayan bir işlemdir. Ancak bu işlem 40 yaşından sonra kadının gebelik ihtimalinin yüksek oranda düşmesinden dolayı önerilmez. Bu işleme tıbbi olarak izin verilen yaş sınırı ise 44’tür.

Tedaviden sonra anne olma şansı veriyor

Over doku dondurma işleminde yumurtalığın yumurta hücrelerini içeren üst tabakası cerrahi bir operasyonla sıyrılarak alınır ve sonrasında bu dokular eksi 197 santigrat derecedeki embriyoloji laboratuvarında bulunan sıvı nitrojen tanklarında dondurma işlemine tabi tutulur. Kanser hastalarında radyoterapi veya kemoterapi tedavisinin sonlanmasının ardından eğer hastanın yumurtalık fonksiyonları biyolojik olarak geri dönmeyecek olursa ya da tedavi nedeniyle hastanın menopoza girmesi durumunda hastadan alınan dokular geri çözdürme işlemine alınır, sonrasında da tekrar hastaya nakledilir. Over doku dondurma işleminin yapılabilmesi için hastanın kanser tedavisini üstelenen doktorun uygunluk raporunun olması gerekir. Ayrıca kanser hastalarının yumurtalık dokusundan patoloji örnekleri alınarak bu dokularda kanser hücresi olup olmadığı araştırılır. Yapılan patolojik inceleme sonunda kanser hücresi tespit edilirse nakil işlemi gerçekleştirilmez.

Nakilden sonra tüp bebek tedavisi uygulanıyor

Nakilden sonra çeşitli ilaçlar yardımı ile yumurta gelişiminin sağlanması hedeflenir. Yumurta gelişimi başarılı olur ise tüp bebek tedavisi yöntemi ile yumurta toplama işleminin (OPU) ardından embriyo transferi yapılarak gebelik elde edilmeye çalışılır.

Kanser tedavisi öncesi zaman gerekiyor

Over doku dondurma işlemine alternatif olarak kanser tedavisi görecek hasta evli ise embriyo dondurma işlemi, bekar olması durumunda ise yumurta dondurma işlemi yapılabilir. Ancak burada en önemli kriter hastanın kanser tedavisine başlanmadan önce nakil için yeterli zamanının olmasıdır.

  • 24.04.2019
  • 1484

@2023 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.