Top

Over (Yumurtalık) Rezervi Gebelik Başarısını Etkiliyor

Over (Yumurtalık) rezervi etkileyen birçok faktör olmasına rağmen kadının yaşı bunlardan en önemlisi olarak öne çıkıyor.

Over rezerv belirteçleri, ovaryan yaşlanmayla ilişkili olup kronolojik yaştaki artışla bozulmaya başlıyor, bunun sonucunda da gebelikte başarı şansı ve canlı doğum oranı gün geçtikçe azalıyor. Bu nedenle özellikle 35 yaşın üzerinde ancak evli olmayan, evli olup gebelik planlarını ertelemiş veya ailesinde erken yaşta menopoz öyküsü olan kadınların bir tüp bebek uzmanına başvurarak yumurtalık rezervlerini kontrol ettirmelerinde fayda bulunuyor.

Böylece rezervi düşük olan evli kadınlar, gerekiyorsa vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisi ile anne olma şansını yakalarken, evli olmayan kadınlar da yumurtalarını dondurup ilerde gebe kalabilme imkânına kavuşabiliyorlar.

Yaş faktörünün dışında sigara içilmesi, karın içi bazı ameliyatlar, yumurtalıkları etkileyen kist ve ameliyatlar, otoimmün hastalıklar vs. sebepler de over rezervini düşürebiliyor.

  • 21.09.2020
  • 801

@2023 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.