Top

Myom varlığı gebe kalmada sorun yaratır mı

Günümüzde en sık rastlanılan kadın hastalıklarından biri olan miyomlar, rahmin damarlarındaki düz kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir. Neden olarak östrojen hormonu gösterilmekle birlikte, ailesel yatkınlığın rol oynadığı da bilinmektedir. Myomlara, üreme dönemindeki her 5 kadından birinde rastlanır ancak çoğu zaman gebe kalmak ve gebeliğin sağlıkla devamı açısından tehlike oluşturmazlar. Bunun yanı sıra myom, rahim iç tabakasına yani bebeğin gelişeceği yere baskı yapıyorsa gebelik şansını olumsuz etkileyebilir ve gebeliğin düşükle kaybedilme riskini arttırabilir.

 Tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

Myomlar genelde iyi huylu olup yüzde 0.1 ila 0.5 oranında kötü huylu tümöre dönüşüm bildirilmiştir. Ani büyüme ve şüpheli görünümü olan myomlar tedavi edilmeli, myomu olan hastalar düzenli aralıklarla kontrol altın alınmalıdırlar. Tedavide hastanın yaşı, semptomların varlığı ve şiddeti, myomun boyutu ve yerleşim yeri etken olup gözlemsel, medikal ve cerrahi tedavi (açık, histeresopik, laparaskopik) seçenekleri uygulanmaktadır.

  • 13.04.2021
  • 928

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.