Top

Mikro Tese Yönteminin Avantajları

Bir yıl korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumu kısırlık (infertilite) olarak tanımlanıyor. Baba adayında farklı nedenlerden dolayı menide hiç sperm bulunamaması en önemli infertilite nedenlerinin başından geliyor. Geçmişte bebek sahibi olabilme adına büyük bir sorun olan bu durum son yıllarda uygulanan Mikro TESE yöntemi sayesinde artık sıklıkla çözümlenebiliyor.

Sperm hücresi bulunmayanlara uygulanıyor

Erkekte, menide hiç sperm hücresi olmamasının çeşitli nedenleri bulunuyor. Bu nedenleri doğuştan sperm kanalının bulunmaması ya da tıkanıklık olması, bazı hormonal veya genetik faktörler, radyasyona maruz kalma, kullanılan kimi ilaçlar ve sperm oluşumunu engelleyen bazı enfeksiyonlar geçirmiş olmak şeklinde sıralamak mümkün. Hiç sperm hücresi bulunmayan kişilere uygulanan Mikro TESE yöntemi sayesinde mikroskobik operasyon ile testislerden alınan dokudan sperm elde edilebiliyor. Mikro TESE yöntemi ayrıca, diğer sperm elde etme yöntemlerine göre en yüksek sperm alma oranına sahip olurken testise de olası en az hasarı veriyor.

Anestezi altında yapılıyor

Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan Mikro TESE, bazı durumlarda lokal anesteziyle de yapılabiliyor. Ortalama bir saat içinde tamamlanan işlemde kişi herhangi bir ağrı hissetmiyor.

Mikro TESE yöntemi sonucu elde edilen sperm hücreleri dondurularak saklanıyor ve ancak ondan sonra kişi infertilite tedavi programına alınıyor. Bu dondurma işlemi sperm kalitesini bozmadığı gibi ikinci kez deneme yapılması gereken kişilerde ameliyatın tekrar edilmesinin önüne geçiyor. Aynı zamanda kişide sperm bulunamaması durumunda anne adayına gereksiz yere tedavi yapılması da önlenmiş oluyor.

  • 05.10.2019
  • 1137

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.