Top

Menopoz Hakkında Ne Kadar Bilgiliyiz

Günümüzde gelişen tanı ve tedavi olanakları ile yaşam süreleri de uzadı. Bu nedenle kadınların neredeyse hayatlarının üçte biri artık menopoz döneminde geçiyor. Ani ateş basmaları, uykusuz geçen geceler, tartıya çıkıldığında gözlenen kilo artışı, huzursuzluk duygusu ve vajinal kuruluk... Tüm bu belirtilerin sebebi olan menopoz, belirli bir yaşa gelince her kadının yumurtalık fonksiyonlarının azalması ve ardından da kaybolması sonucu önce âdet kanamalarının düzensizleşip ardından da kalıcı olarak kesildiği, fizyolojik ve psikolojik değişimlerin yaşadığı zorlu bir süreç.

Kadınlarda doğurganlığın tamamen bittiği, yumurtalıkların üreme görevini yapmadığı, hayatlarında yeni bir dönem olan menopozun kesin tanısı için en önemli kriter ise son adetin ardından bir yıllık sürenin geçmiş olması.

Menopozdan geri dönüş mümkün değil

Bu dönemin ortaya çıkma nedeni genellikle yumurtalıkların yaşlanması olarak kabul ediliyor. Menopoz deyimi bir kadın içinse geri dönüşü olmayan bir olayı ifade ediyor. Bu süreçteki bir kadın, 1 yıl süreyle adet görmemişse artık menopoza girmiş olarak düşünülüyor. Bu dönemden önceki döneme menopoz öncesi (pre-menopozal) dönem, sonraki döneme de menopoz sonrası (post-menopozal) dönem deniyor.

Şikayetler her kadında değişebiliyor

Menopoz her kadında değişik şiddette şikayetlere yol açabiliyor. Menopozdaki kadınların yaklaşık yüzde 70-80’inde östrojen yetmezliğine bağlı belirtiler hemen ortaya çıkıyor. Bununla birlikte kadında menopoz sonrası dönemde görülme sıklığı artan kalp-damar hastalıkları ve kemik erimesine bağlı olan sorunlar ise daha geç dönemde görülüyor. Sıcak basması, terleme ve uykusuzluk, kadınlarda menopoza bağlı en sık rastlanan şikayetler olarak biliniyor. Ayrıca huzursuzluk hissi, iştah azalması, hafıza ve konsantrasyon kaybı, değişken ruh hali, libido kaybı da gözlenebiliyor.

Menopoz tedavisi iki döneme ayrılıyor

Menopozun tedavisi, menopoz öncesi ve sonrası şeklinde iki dönem halinde ele alınıyor. Menopoz öncesi dönemde doktoru ve hastayı tedaviye iten en önemli yakınmaları ateş basması gibi vazomotor şikâyetler ve düzensiz adet kanamaları olarak saymak mümkün. Ancak menopoz sonrası dönemde tedavide amaç esasen sıcak basması, uykusuzluk, sinirlilik gibi şikayetleri düzeltmeye yönelik kullanılacak hormon tedavisi (HT) oluyor. Menopoz sonrası bu şikayetler, yaklaşık 2-3 yılda ortadan kalkıyor ve bittikten sonra HT verilmesinin ise gereği kalmıyor. Ayrıca, menopoza bağlı vajinal kuruluk gibi bazı şikayetler lokal fitil veya kremlerle de tedavi edilebiliyor. Prensip olarak, 5 yıldan uzun süren menopoz şikâyetlerine yönelik HT verilmemesi gerekiyor. Önceki yıllarda kalp hastalığı ve kemik erimelerinin önlenmesi için de HT önerilirken yapılan araştırmalar artık bunun doğru olmadığını gösteriyor. Diğer önemli noktalar ise HT öncesi (özellikle meme muayenesi) içeren kapsamlı bir tetkik sürecin gerekliliği ve HT alınacaksa bu tedavide hangi ilacın ne şekilde alınacağı (ağızdan veya deriden), ne kadar süre ile kullanılacağı ve kişiye özel şekilde planlanması oluyor.

Bilinçli olmak mutlu bir gelecek sunuyor

Kadın hayatının tıpkı ergenlik veya üreme çağı gibi farklı bir dönemi olan menopozda doğurganlık artık bitiyor. Ancak menopoz hakkında bilinçli olmak ve yapılacak yaşam şekli değişiklikleri, kadın için sağlıklı ve mutlu yeni bir dönemi beraberinde getirebiliyor. Menopoz döneminde hayata karşı pozitif şekilde bakmak, sağlıklı bir diyet programı, sigara gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması, spor ve/veya egzersizin günlük hayatın bir parçası olması büyük önem kazanıyor.

  • 22.08.2020
  • 896

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.