Top

Kanser Tedavisinden Sonrasında Anne Olabilme Şansı

Modern çağın hastalığı olarak nitelendirilen ve tüm dünyada her geçen gün artış gösteren kanser, vücudun herhangi organ ya da dokusundaki hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ve büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanıyor. Günümüz ileri teknolojileri ve geliştirilen yeni yaklaşımlarla tedavisinde çok daha başarılı sonuçlar alınabilen kanser hastalığının tedavisinden sonra anne olmak isteyen hastaların üreme yeteneğinin korunması için over doku dondurma işlemi yapılabiliyor.

Amaç anne adayının üreme yeteneğinin korumak

Over doku dondurma (yumurta dokusunun dondurulması) işlem ile her türlü kanser hastalığının radyoterapi veya kemoterapi ile tedavisinden önce ya da cerrahi yöntemlerle hastanın her iki yumurtalığının alınmasını gerektiren durumlarda anne adayının üreme yeteneğinin korunması amaçlanıyor. Bu tedavi yönteminde tıbbi olarak izin verilen yaş sınırı ise 44 olarak belirlenmiş durumda. Ancak bu işlem 40 yaşından sonra gebelik ihtimali yüksek oranda düştüğünden dolayı doktorlar tarafından pek önerilmiyor.

Tedaviden sonra anne olabilme şansı doğuyor

Over doku dondurma işleminde yumurtalığın, yumurta hücrelerini içeren üst tabakası cerrahi bir operasyonla sıyrılarak alınıyor ve sonrasında bu dokular eksi 197 santigrat derecede, embriyoloji laboratuvarında bulunan sıvı nitrojen tanklarında dondurma işlemine tabi tutuluyor. Kanser hastalarında radyoterapi ve/veya kemoterapi tedavisinin sonlanmasının ardından eğer hastanın yumurtalık fonksiyonları biyolojik olarak geri dönmeyecek olursa ya da tedavi nedeniyle hastanın menopoza girmesi durumunda hastadan alınan dokular geri çözdürme işlemine alınıyor ve sonrasında tekrar hastaya naklediliyor.

İşlem için doktor raporu gerekiyor

Ancak, over doku dondurma işleminin yapılabilmesi için hastanın kanser tedavisini üstelenen doktorun uygunluk raporunun olması gerekiyor. Ayrıca kanser hastalarının yumurtalık dokusundan patoloji örnekleri alınarak bu dokularda kanser hücresi olup olmadığı da bakılıyor. Eğer yapılan patolojik inceleme sonunda alınan dokularda kanser hücresi tespit edilirse nakil işlemi gerçekleştirilmiyor.

Nakilden sonra tüp bebek tedavisi uygulanıyor

Nakil işleminden sonra ise çeşitli ilaçlar yardımı ile yumurta gelişiminin sağlanmasına çalışılıyor. Yumurta gelişimi başarılı olur ise tüp bebek tedavisi yöntemi ile yumurta toplama işleminin (OPU) ardından embriyo transferi yapılarak anne adayının gebe kalması hedefleniyor.

Kanser tedavisi öncesi zaman gerekiyor

Over doku dondurma işlemine alternatif olarak kanser tedavisi görecek hasta evli ise embriyo dondurma işlemi, bekar olması durumunda ise yumurta dondurma işlemi yapılabiliyor. Ancak hastanın kanser tedavisine başlamadan önce nakil için yeterli vaktinin olması burada en önemli kriter olarak öne çıkıyor.

  • 05.05.2021
  • 1057

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.