Top

Kadınların Doğurganlığı Hangi Yaştan Sonra Azalmaya Başlar

Kadınların doğurganlığı fizyolojik olarak erkeklerden farklıdır ve doğa tarafından belli bir süreyle kısıtlanmış durumdadır. Doğurganlık, kadınlarda 13-14 yaşlarında âdetlerin görülmesinden kısa bir süre sonra başlar ve yine âdetlerin sonlanmasından bir süre önce de biter. Kadınlarda âdetlerin sonlandığı yaşlar genel olarak birbirine yakın olsa da ülkeden ülkeye hatta ırktan ırka göre değişebilmektedir. Ülkemiz ise kadınların adetlerinin sonlanma yaşları olarak 46-48 bildirilmektedir.

Yapılan klinik araştırmalara göre kadınların en doğurgan olduğu yaşlar ise 24-25 yaşlardır. Bu yaşlardan itibaren yavaş da olsa bir azalma süreci yaşanmaya başlar. Yine araştırmalar ve tüp bebek istatistiklerine göre 35 yaşındaki bir kadının gebe kalabilmesi, 30 yaşındaki bir kadına göre bir miktar azalmış durumdadır. Keskin bir düşüş ise 40 yaşlarından sonra gerçekleşir. Tüp bebek yöntemleri kullanılsa bile 45 yaşından daha ileri yaştaki bir kadın için, istisnalar hariç başarı şansı son derece düşüktür.

  • 08.10.2023
  • 482

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.