Top

Kadın Yaşı Tüp Bebek Başarısını Etkiliyor

Çocuk sahibi olmada sorun yaşayan çiftlerin anne baba olma hayalini gerçekleştirebilmesi için başvurulan bir yöntem olan tüp bebek tedavisinde yaş önemli etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Çiftlerin bir yıllık korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumu infertilite (kısırlık) olarak değerlendiriliyor. Hemen hemen her evli çift normal yollardan çocuk sahibi olmak istese de bu konuda herkes aynı şansı elde edemeyebiliyor. Bu nedenle, sorun yaşayan çiftlerin zaman kaybetmeden uzman bir hekime başvurarak altta yatan nedenin araştırılması ve tedaviye başlanması, anne-baba olma hayalinin gerçekleşmesini sağlamada önemli bir etken oluyor.

Tüp bebek tedavisinde hedeflenen asıl amaç ilk denemede gebeliği yakalamak olsa da bazen bu durum hemen gerçekleşmeyebiliyor. 35 yaş altındaki kadınlarda ilk tüp bebek tedavisi ile hamile kalma şansı yüzde 54,8 (dondurulmuş embriyo transferleri de dahil) iken bu şans 41-42 yaşındaki kadınlarda yüzde 14,9’dan az oluyor. Ancak yeni tüp bebek denemeleri ile gebelik şansı göreceli artarak devam ettiğinden, 3. tüp bebek denemesi sonrasında özellikle genç çiftlerin yaklaşık yüzde 80’i gebe kalabiliyor.

  • 26.05.2024
  • 60

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.