Top

Embriyo Dondurma Hakkında Merak Ettikleriniz

Tüp bebek tedavisi gören çiftlerde gebelik başarısını artırmak amacıyla kullanılan yöntemlerden biri de embriyo dondurmadır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olarak kamu ve özel hastanelerde yumurta dondurma işlemi yapılabilmektedir.

Bazı tüp bebek uygulamalarında transfer edilen embriyoların haricinde, geride kaliteli embriyolar kalabilmektedir. Bu embriyolar, tüp bebek uygulamasının başarısız olması ya da ailenin ilerde tekrar gebelik planlanması durumunda kullanılmak üzere dondurulabilir. Ayrıca yönetmeliğe göre evli olmayan kadınlar da yumurtalarını dondurabilirler.

Yumurta dondurma işlemi sayesinde ileri yaş, kanser gibi hastalıklar, rahim sorunları ve ameliyatları gibi nedenlerle sıkıntı yaşayan ama çocuk sahibi olmak isteyenler de önemli bir şansa kavuşmuş olurlar.

Dondurulmuş embriyolar kullanıldığında, kadının tekrar yumurta gelişimi için ilaç tedavisine ve yumurta toplama işlemine girmesine gerek kalmaz. Bu görece olarak basit yöntem sayesinde yeni bir tüp bebek tedavisinin çiftlere getireceği maddi ve tıbbi külfetler de azaltılabilmektedir.

Embriyolar dondurulma işlemine karşı oldukça hassas olup bazı embriyolar çözülme işlemi esnasında canlılıklarını yitirebilmektedir. Ancak günümüzde `Vitrifikasyon` olarak adlandırılan yeni bir hızlı dondurma yöntemi ile hem embriyoların canlılık oranları hem de gebelik şansları belirgin olarak artmıştır.

Başarılı bir embriyo dondurma programı, tüp bebek tedavisinde gebelik şansını artıran önemli bir uygulamadır. Dondurulmuş embriyolar ile elde edilen bebeklerin sağlığı, doğal yolla elde edilen gebeliklerden farklı değildir. Ancak embriyonun dondurulma ve çözülmesi sonrasında aynı kaliteyi koruyabilmesi için çok iyi bir laboratuvar altyapısı gerekir.

  • 05.10.2020
  • 993

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.