Top

Düşük neden olur

Günümüzde tüp bebek yöntemiyle gebeliğin oluşturulmasında başarı oranı oldukça yükselmiş durumdadır. Ancak gebeliğin elde edilememesi, düşük riski gibi konular çiftlerin hem maddi hem de manevi olarak sıkıntılı bir süreç geçirmesine yol açar. Gebelikte düşük; genellikle 20. haftadan önce gerçekleşen gebelik kayıplarını ifade eder.

Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Gebelik kesesinin oluşmamış olması, kanama, embriyonun gelişememesi gibi sebepler bunda etkili olabilir. Düşük en çok embriyodaki kromozomal bozukluklardan kaynaklanır. Bunların dışında kadının rahminden kaynaklanan sorunlar, enfeksiyonlar, çift rahim gibi etkenler de düşük sebebi olarak sıralanabilir.

Ancak tüp bebek yönteminde bebeklerdeki kromozomal bozukluk, düşük riskine normal gebelikler oranında sahiptir. Tüp bebek yönteminde prenatal genetik tanı denilen embriyonun genetik incelemesi yapılarak, bu genetik kusurların aşılması sağlanabilir.

  • 28.06.2021
  • 928

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.