Top

Akdeniz Tipi Beslenme Tüp Bebek Başarı Şansını Artırıyor

Yapılan bilimsel çalışmalar Akdeniz usulü beslenmenin (Akdeniz diyeti) tüp bebek başarısını artırdığını gösteriyor. Akdeniz diyeti; sebzeler, meyveler, baklagiller, kuru yemişler ve balıktan zengin olup yağlı-kırmızı et, mandıra ürünleri ve her türlü işlenmiş gıda yönünden fakir bir diyet.

Yapılan araştırmalar, Akdeniz tipi beslenme ile tüp bebek tedavisi gören hastalarda gebelik oranlarının yüzde 40’a varan oranlarda artabildiğini gösteriyor. Akdeniz diyeti Omega-3 açısından da zengin. Omega-3 ayrıca adet düzeninin sağlanması, yumurtaların gelişimi ve döllenmenin gerçekleşmesi açısından önemli bir yarar sağlıyor.

Ayrıca yine B6, B12 gibi B vitaminleri açısından zengin olan Akdeniz diyetinde bu vitaminler, yüksek düzeylerde olduğunda üreme fonksiyonları üzerinde olumsuz etkiye sahip olan homosistein değerlerinin düşürülmesine de yardımcı oluyor.

Şekerli pastalar, kremalar, gazlı içecekler, işlenmiş kırmızı et, rafine yağlar, margarin ve ekmek (özellikle beyaz) ise Akdeniz diyetinde uzak durulması gereken besinler olarak sıralanıyor. Normalin üzerinde ya da aşırı kilolu (obez) olmanın hem anne hem de baba adayı açısından tüp bebek tedavisindeki başarı şansını olumsuz etkilediğini de unutmamak gerekiyor.

  • 25.07.2019
  • 1674

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.