Top

Aşılama ve Tüp Bebek Arasındaki Fark Nedir

Bazı durumlarda tüp bebek tedavisi (IVF) uygulanmadan önce aşılama yöntemi tercih edilebilmektedir. Özellikle kısırlık olarak da bilinen infertilitede uygun tedavi yöntemlerinin başında aşılama gelmektedir.

Aşılama yöntemi tüp bebek demek değildir. Aşılama ve tüp bebek arasında uygulama şekli, başarı oranı ve kimlere uygulanacağı ile ilgili belirgin farklar vardır. Her ikisinde de yumurta geliştirici ilaçlar kullanılır. Ancak aşılama tedavisinde kullanılan ilaç dozu tüp bebek tedavisine göre çok daha düşüktür. Çünkü aşılamada amaç 1 ila 2 yumurta geliştirmek iken, tüp bebek tedavisinde hedef 8-10 arasında yumurta geliştirmektir. Aşılama ile tüp bebek arasındaki en önemli fark budur.

Aşılama yönteminde baba adayından alınan sperm örneği direkt olarak anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu sayede sperm hücrelerinin yumurtayı döllemek için alması gereken yol kısalır ve gebelik şansı yükseltilmiş olur.

Aşılamanın uygulanabilmesi için erkeklerde açıklanamayan kısırlık durumunun yanı sıra kadınlarda da fallop tüplerinden birinin açık olması ve ileri derece endometrioz (çikolata kisti) hastalığının görülmemesi gerekir. Erkeklerde aynı zamanda sperm sayısının ve kalitesinin çok düşük olması da sorun yaratan önemli bir etkendir.

  • 19.12.2023
  • 294

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.