Top

Aşılama Kimlere Uygulanır?

Aşılama işlemi yalnızca erkekte işlenebilecek özellikle sperm bulunan, kadında yumurta gelişiminde sorun olmayan hastalarda uygulanabilir. Bu nedenle infertil çift, doktoru tarafından gerekli tetkik ve muayeneler yapılarak net şekilde değerlendirilmeli, aşılama tekniğinin uygunluğundan emin olunmalıdır. Sperm ya da yumurta ile ilgili problemler mümkün olduğu kadar düzeltilmeye çalışılmalı ve tedavi başarısının maksimum düzeyde olması sağlanmalıdır. Çünkü olumlu sonuç alınamaması çiftlerde psikolojik sıkıntılara neden olabilir.

Yumurta fonksiyonu bozukluğu (polikistik over hastalığı v.b), sperm hareket ve sayısındaki hafif düşüklük durumları, açıklanamayan infertilite olguları veya vajinismus gibi nedenlerden dolayı aşılama tedavisine başvurulabilir. Bu yöntem, yumurta büyütmeye yönelik yapılan hormonal tedavi sonrası gelişen yumurtaya çatlatma iğnesi yaparak, meni veya spermin hazırlanıp rahim içerisine özel bir katater aracılığı ile bırakılması işlemi olarak tanımlanabilir. 

  • 21.10.2018
  • 525

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.