Top

Açıklanamayan İnfertilite (Kısırlık) Nedir

Kısırlık veya tıp literatüründeki ismi ile infertilite, 35 yaşı altı bireylerin 12 ay, 35 yaş üstü bireylerin ise 6 ay korunmasız ve düzenli olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi olarak tanımlanır.


İnfertilite durumu primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır. Daha önce hiç gebelik oluşmamış ise prime infertilite, canlı doğumla sonuçlansın veya sonuçlanmasın en az bir tane gebelik oluştuysa sekonder infertilite olarak adlandırılır.

İnfertilite, üreme sistemiyle ilgili bir sağlık sorunudur ve bir ya da birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Günümüzde her 100 çiftin 25’inde görülen infertilite oranı yaşla beraber artış göstermektedir. Ayrıca yaşam şartlarına bağlı olarak; stres, değişen yaşam koşulları, sigara ve alkol tüketimi, hareketsiz yaşamın tarzı, teknolojik aletlere ve radyasyona daha fazla maruz kalınması, evlilik yaşının artması ve sağlıksız beslenme gibi pek çok faktörün infertilite riskini artırdığı bilinmektedir.

İnfertilite nedenleri kadına ve/veya erkeğe ait olmakla beraber bazı durumlarda gebeliğe engel olabilecek herhangi bir durum olmamasına rağmen gebelik yine de gerçekleşmeyebilir. Vakaların yüzde 15’ini oluşturan bu duruma “açıklanamayan infertilite” adı verilmektedir.

Bu nedenle sağlıklı gebelikler ve sağlıklı bebekler elde edebilmek için infertilitenin altında yatan sorun veya sorunların tam anlamıyla saptanması büyük önem taşır. Bunun sonucunda sorun yaşayan çiftler için en uygun tedavinin seçilmesi sağlanarak bebek sahibi olma şansı artırılmış olur. Unutulmamalıdır ki, günümüzün çağdaş kısırlık tedavi yöntemleri sayesinde açıklanamayan infertilite vakalarında dahi başarı oranları oldukça yükselmiştir.

 

  • 20.03.2023
  • 573

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.