Top

7 Aşamada Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek konusunda başarıya ulaşmak için tedavinin jinekolog (kadın hastalıkları ve doğum uzmanı), androlog (üroloji uzmanı), embriyolog, hemşire ve yardımcı personelden oluşan multidisipliner bir ekip çalışmasıyla yürütülmesi büyük önem kazanıyor. Tedavi süreci ise 7 aşamadan oluşuyor:

1- Hekimin çiftlerle görüşmesi 

İlk görüşme, infertilitenin yani toplumda bilinen ismi ile kısırlığın sebeplerinin anlatıldığı ve tanı için yapılacak testler konusunda hastaya bilgilerin verildiği tedavinin en önemli basamaklarından biri. Bu nedenle ilk muayenede erkeğin de mutlaka bulunması gerekiyor. Kliniğe gelirken, hastanın varsa o zamana kadar yapılmış olan tüm tetkiklerini, rahim filmini, önceden geçirilmiş operasyonlara ya da önceki infertilite tedavilerine ait raporlarını da beraberinde getirmesi isteniyor. Ayrıca, çiftlerde kalp hastalığı, diyabet, tiroid gibi farklı bir sorunun varlığı durumunda bunlarla ilgili rapor ve bilgilerin de doktora ulaştırılması da önem arz ediyor. İlk muayene için adetin belli bir gününde olma zorunluluğu bulunmuyor. Ayrıntılı jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapılmasının ardından son 1 yıl içinde yapılmamışsa Smear testi alınıyor. Ayrıca gerekirse ek testler de istenebiliyor. Doktorun gerekli gördüğü durumlarda genetik uzmanı, ürolog, embriyolog, psikolog, beslenme ve metabolizma uzmanı ile görüşmeler planlanarak hastanın genel durumunu birlikte değerlendiriyorlar. Burada hedef, öncelikle kısırlık nedenlerini ortaya koymak ve sonrasında hasta için uygun olan tedavi şeklini seçmek oluyor. Sonrasında ise uygun zamanda ve uygun teknikle tedaviye başlanıyor.

2- Stimülasyon tedavisi

Bunun için adetin ikinci ya da üçüncü günü gelinmesi gerekiyor. Ultrason ile tedavi öncesinde yumurtalıkların son durumu değerlendiriliyor. Hastanın durumuna göre o gün için hormon değerlerine de bakılabiliyor. Sonuçlara göre doktor, yumurtalıkların uyarılarak çok sayıda yumurta gelişimini sağlanması amacıyla bazı hormon ilaçları verebiliyor. Hemşire tarafından da ilaçlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor.

3- Yumurta toplama işlemi (OPU)

Hormonal tedavi sonrası belirli bir büyüklüğe ulaşan yumurtalar anestezi altında kısa süreli bir cerrahi işlemle vajinal yoldan toplanıyor. Laboratuvar ortamına alınan yumurtalar mikroenjeksiyon işlemi için hazırlanıyor.

4- Tüp bebek ya da mikroenjeksiyon

Laboratuvarda mikroskop altında değerlendirilen ve uygun olan yumurtalar, seçilmiş spermler ile dölleniyor. Sonrasında embriyo, gelişimi için gözlem altına alınıyor.

5- Embriyo transferi

Tedavinin en kısa fakat en önemli aşamalarından birini embriyo transferi oluşturuyor. Genellikle ağrı ve acı hissedilmeyen bu işlemde çok nadir durumlarda anestezi kullanılıyor. Sayısına ve gelişimine, yaşa, geçmiş deneme sayılarına ve diğer pek çok veriye göre yumurta toplama (OPU) sonrası 2-6. günler arasında belirli bir olgunluğa erişmiş olan embriyo, özel kataterler yardımı ile rahim içerisine yerleştiriliyor.

6- Transfer sonrası ilaç tedavisi

Transfer sonrasında embriyonun rahim içinde tutunmasını desteklemek için ilaç tedavisi uygulanıyor.

7- Gebelik testi

Transfer yapıldıktan sonra, taze sikluslarda (adet döngüsü) 12. gün, dondurulmuş sikluslara ise 15. gün Beta HCG ile gebelik testi yapılarak gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılıyor.

  • 17.05.2024
  • 74

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.