Top

İnfertilitede rahim faktörü

Üreme kapasitesinin istek dışı azalması infertilite (kısırlık) adını alır. Başka bir ifade ile doğum kontrol yöntemi kullanmadan düzenli bir cinsel yaşama rağmen 1 yıl süreyle gebelik oluşmamasına infertilite adı verilir. Ortalama olarak evli çiftlerin yüzde 15’i infertildir. İnfertilite hem kadına hem de erkeğe bağlı olabilir. Kadınların yaklaşık 1/5’i infertilite nedeniyle doktora başvurmaktadır. Kadına bağlı infertilite sebeplerinden biri de rahimdeki anomalilerdir.

Rahimin doğumsal anomalileri, rahim içi yapışıklıklar, myom, polip, özellikle tüberküloz gibi enfeksiyonlar, endometritler ve kanser gibi patolojiler rahim faktörünü oluştururlar. Bu şekilde gerek rahimin duvarı, gerekse rahim boşluğunu ilgilendiren problemler infertiliteye yol açabilmektedir. Bu tür anomaliler, oluşan gebeliğin tutunmasını engelleyebildiği gibi tutunmanın kötü olmasına veya tutunma sonrası gelişimin aksamasına da sebep olabilir.

  • 05.08.2021
  • 882

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.