Top

İnfertilite Faktörlerinin Araştırılmasında Rahim Faktörü

İnfertil (kısır) çiftin değerlendirilmesinde hedef infertiliteye yol açan neden veya nedenlerinin ortaya çıkartılmasıdır. İnfertil çiftin değerlendirilmesinde öncelikle baba adayı araştırılır.

Erkekte sorun bulunamaması durumunda ise anne adayı araştırılır. Kadında araştırılması gereken birçok faktörden birisi de “rahim faktörü”dür.

Rahmin doğumsal anomalileri, rahim içi yapışıklıklar, myom, polip, özellikle tüberküloz gibi enfeksiyonlar, endometritler ve kanser gibi patolojiler rahim faktörünü oluştururlar.

Gerek rahim duvarı gerekse rahim boşluğunu ilgilendiren sorunlar infertiliteye neden olabilmektedir. Bu tür anomaliler, oluşan gebeliğin tutunmasını engelleyebildiği gibi tutunmanın kötü olmasına veya tutunma sonrası gelişimin aksamasına da neden olabilirler. İnfertiliteye sebep olan faktör rahim kaynaklı ise uzman doktor hastasını bilgilendirerek vakit kaybetmeden mümkün olan tedavilere başlayacaktır.

  • 11.01.2024
  • 321

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.