Top

Çoğul gebeliğin tanısı nasıl yapılır

Bebek sayısının iki veya ikiden fazla olması durumuna çoğul gebelik adı verilir. En sık görülen çoğul gebelik, ikiz gebeliktir. Çoğul gebelikler her 1000 gebeliğin 3’ünde gerçekleşir. Ancak son zamanlarda bu oran, tüp bebek gibi üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinin uygulanması ile artış göstermektedir.

Tüp bebek tedavisi ile gebe kalan kadınların yüzde 10`luk bir bölümü ikiz bebek dünyaya getirirken, doğal yollarla gebe kalan kadınların sadece yüzde 1`i ikiz bebekler dünyaya getirmektedir.

Çoğul gebelik tanısının en güvenilir yöntemi ultrason uygulamasıdır. Ultrason uygulamasıyla; fetüs sayısı ve gebelik haftası tespit edilebilmektedir. İkiz bebeklerin kaç amniyonu olduğunun (amniyosite) tespiti ve kaç plasentası olduğunun (koryosite) tespiti de ultrason uygulanarak belirlenebilmektedir.

Çoğul gebeliklerde, özellikle kaç plasenta olduğunun tespit edilmesi önemlidir. Koryositenin belirlenmesi en iyi şekilde, birinci veya erken ikinci üç ay içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

  • 27.10.2021
  • 1640

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.