Top

Çikolata Kisti Nedir

Halk arasında “çikolata kisti” olarak bilinen endometriozis, rahim içini döşeyen endometrium tabakasının rahmin dışındaki başka bir bölgede büyümesi sonucu gelişen ve sıklıkla ağrılı seyreden kronik bir hastalıktır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte ailevi yatkınlık gösterir. Bu hastalık en sık yumurtalıklar, fallop tüpleri ve pelvisi örten dokuda görülür. Yanlış konumlanan bu endometrial dokuda, tıpkı uterusta olduğu gibi adet döngüsü olur. Endometriozis, yumurtalıklarda yerleşirse yumurtaların kalitesini ve fallop tüplerinin işleyişini olumsuz yönde etkileyerek karın boşluğunun iç kısmında yapışıklığa neden olur.

Tanı nasıl konur?

Endometriozis, bilinirlik oranı çok düşük olduğu ve belirtileri hafife alındığı için kısırlık sorunu ortaya çıkana kadar genellikle fark edilmez. Her yaş grubundaki kadını etkileyebilmesine rağmen en çok 30 ve 40`lı yaşlardaki kadınlarda rastlanır. Hastalık genelde ilerleyici bir karakter gösterir ve yaygınlığı ancak laparoskopik yöntemle göbek deliğinden girilerek kamera ile karın içi incelendiğinde anlaşılır.

Tedavisi nasıl yapılır?

Endometriozis tedavisi ilaçlarla veya ameliyatla yapılabilir. Bazen hem ilaç hem de cerrahi tedavi gerekli olabilir. Tedavide öncelikle ilaç yöntemi denenir. İlaçlarla başarı elde edilemediği takdirde ise cerrahi tedavi seçenekleri değerlendirilir. Çocuk isteği olan kadınlarda hormon tedavisi uygulanamaz. Bu nedenle cerrahi tedavi tercih edilir.

  • 11.05.2023
  • 381

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.