Top

Tüp Bebek Tedavisinde Güncel Yöntemler

Tüp bebek tedavisi, yumurtaların elde edilme ve bir araya getirilmelerinde yıllar içinde farklı yöntemlerin geliştirilmeleri sonucunda farklı şekillerde uygulanabilmektedir.

1- Konvansiyonel IVF (İn Vitro Fertilizasyon)

Tüp bebek yöntemlerinin ilk kullanılanı olan “in vitrofertilizasyontekniği”nde, kadının yumurtalıklarında ilaçların etkisiyle birden fazla sayıda yumurta gelişimi sağlanmaya çalışılmaktadır. Yumurtalar, olgun hale geldikleri ultrasonografi ile belirlendikten sonra toplanmaktadır. Corona-cumuluskompleksi enzimle temizlenmemiş oositlerin, inseminasyon için hazırlanmış 100.000 ile 150.000 ileri hareketli sperm ile bir araya getirilmesidir.

Yumurtaların kaynaşması veya birleşmesi olan döllenme gerçekleştikten sonra hücre bölünmesi takip edilmektedir. Bebeğin ilk şekli olan ve embriyo adı verilen adaylar arasından gebelik şansı için en uygun özelliklere sahip olanlar seçilmekte ve anne adayının rahminin içine konulmaktadır.

2- Mikroenjeksiyon (İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu-ICSI)

Bu yöntemde IVF’den farklı olarak yumurtalar toplandıktan sonra, kadından elde edilen yumurtanın içine erkeğin yumurta hücresi bir iğne yardımıyla doğrudan konulmaktadır. Corona-cumuluskompleksi enzimle temizlenmiş her bir oositin içine seçilen tek bir sperm hücresi mikropipet kullanılarak yerleştirilmektedir.

Eklenme Tarihi: 02.07.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 2506

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.