Top

Kısırlık

Kısırlık

İnfertilite (kısırlık) bir çift sorunu olarak değerlendirilip ele alınması gereken bir konudur. Bir çiftin herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadan yeterli sıklıkta (haftada 2-4 kez) cinsel ilişkiye girmesine karşın bir yıllık sure zarfında gebelik oluşmaması durumu infertilite (kısırlık) olarak tanımlanmaktadır.

Hem erkeğe hem de kadına ait nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen infertilite bugün üreme çağındaki kadınların yüzde 10-15’ini etkilemektedir. İnfertilitenin ortaya çıkmasında kadına ve erkeğe bağlı faktörler yüzde 40 oranlarında gerçekleşmektedir. Bununla birlikte bazı hastalarda hem erkek, hem de kadına bağlı nedenler beraber izlenebilir. Yapılan tüm araştırmalara rağmen bir grup çifte ise altta yatan neden saptanamayabilir. Tüm infertil çiftlerin yüzde 10’u altta yatan neden belli olmadığı için açıklanamayan infertilite grubuna girmektedir.

İnfertilite Nedenleri

  • Geçirilmiş enfeksiyonlara bağlı olarak tüplerin kapalı olması, rahmin doğumsal şekil bozuklukları, myomlar, erkekte sperm ileten kanalların yokluğu gibi kadın veya erkekte anotomik problemlerin varlığı
  • Polikistikover sendromu gibi yumurtlama bozuklukları
  • Tedavi edilmemiş guatr, kontrol altında olmayan diyabet hastalığı gibi hormonal veya metabolik nedenler
  • Sperm sayısı, hareket azlığı, şekil bozukluğu şeklindeki sperm parametlerindeki bozukluklar ve menide hiç sperm bulunmaması gibi erkeğe bağlı nedenler
  • Genetik sebepler
  • Vaginismus, ereksiyon ya da boşalma problemleri gibi ilişkiye girememe sorunları
  • Endometriozis ve çikolata kistleri olarak tanımlanabilir
Eklenme Tarihi: 23.10.2018
Toplam Sayfa Gösterimi: 1584

@2023 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.