Top

Histeroskopi

Histeroskopi

Histereskopi rahim içinde bulunan polip, miyom septum gibi problemlerin direkt gözlem altında tanı ve tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Tanısal ve basit işlemler muayenehane ortamında 5-7 mm çaplı, rahim içinde miyom (submüköz miyom) ve septum (rahim içinde perde) gibi problemler 7-9 mm çaplı histeroskoplar kullanılarak hastanede yapılmaktadır. Histeroskop ışık kaynağı ve kameraya bağlanabilen ince ve uzun bir cihazdır. Operatör rahim içini direkt olarak gözleyerek işlemi yapmaktadır.

Histeroskopi sonrasında hasta aynı gün ya da ertesi gün normal aktivitelerine dönebilmektedir.

Histeroskopik operasyonlar

  • Polip ve miyomların çıkartılması
  • Yapışıklıkların açılması: Rahim içinde adet kanamalarına sebep olan endometrium yüzeyinin yapışması Asherman sendromu olarak adlandırılır. Yapışıklıklar adet düzensizliğine ve infertiliteye neden olabilir.
  • Septum: Rahmin doğumsal bir anomalisidir ve tekrarlayan düşükler veya infertilite ile ilişkilidir. Histeroskopi ile septum kesilerek rahim içi normal bütünlüğüne kolayca kavuşturulmaktadır.
  • Anormal kanamalar: Aşırı ve ağır adet kanamasının nedenlerinin tespiti ve endometriumun yakılması ile şikayetlerin azaltılması mümkündür.
  • Essure: Essure ile tüpler ve rahim arasındaki bağlantı kanalı mekanik olarak tıkanmaktadır. Gebelikten korunmak için kullanılan bu yöntem kliniğimizde anestezi altında uygulanmakta yarım saatlik bu operasyon sonrasında hastalarımız hiçbir şikayetleri olmadan normal yaşamlarına dönmektedir.
Eklenme Tarihi: 23.10.2018
Toplam Sayfa Gösterimi: 2168

@2024 Tüm hakları saklıdır. Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemiş sayılırsınız.

www.medlinetupbebek.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.